Miasto jest wspólne
RÓŻOWE JELONKI
O PROJEKCIE
Różowe, świecące jelenie z żywicy epoksydowej rozweseliły „ziemię niczyją” – teren nad oddanym do użytku tunelem Wisłostrady, tuż obok BUW-u. To nie był jeszcze czas gwarnych bulwarów z klubami i knajpami, nie było nawet Centrum Nauki „Kopernik”. Byli wędkarze, zniszczone betonowe schody, dość mocno śmierdziało. Był bar Rybitwa (jeden z ostatnich piwnych bastionów tzw. szlaku orlich gniazd), w którym zainstalował się sztab roboczy do spraw różowych jeleni.
Pojekt otrzymał Wdechę 2004 w kategorii „Wydarzenie roku” (nagroda czytelników „Gazety Co Jest Grane”, dodatku do “Gazety Wyborczej”)
HANNA KOKCZYŃSKA O PROJEKCIE:
„Jelonki zrobiłam z Luizą Marklowską podczas studiów na ASP i wbrew pozorom one wskazują drogę, którą obrałam potem. To była instalacja w przestrzeni publicznej, pilotowana przez Fundację Bęc Zmiana. Postawiłyśmy na Powiślu kilka świecących jeleni w czasach, gdy – dziś trudno w to uwierzyć – nikt nie przychodził nad Wisłę. Chciałyśmy przyciągnąć tam ludzi i się udało, zaczęli się w tym miejscu umawiać, a rok później powstał tam pierwszy klub.
Ja w ogóle zaczęłam projektować, bo chciałam żyć w przyjemniejszym świecie i ta, może trochę naiwna, motywacja nie zmieniła się. Najlepszy moment w pracy jest wtedy, gdy coś, co wynikało z analizy, zadziała w rzeczywistości.”
Aleksandra Boćkowska, Super Super. Od różowych jelonków na warszawskim Powiślu do logo szczytu NATO, Gazeta.pl, 18.12.2015
O ORGANIZACJI
Fundacja Nowej Kultury „Bęc Zmiana” działa na polach architektury, sztuk wizualnych, projektowania i kultury miejskiej. Jej podstawowym celem jest wspieranie rozwoju kultury współczesnej, badań naukowych dotyczących współczesności oraz rozpoznanie potencjału przestrzeni publicznej/wspólnej.
beczmiana.pl
W PRASIE