Zszywanie miasta
DOM KERETA




OPIS PROJEKTU
Dom Kereta jest to instalacja artystyczna na skrzyżowaniu ulic Chłodnej i Żelaznej na warszawskiej Woli. Ma formę insertu pomiędzy dwoma budynkami reprezentującymi różne epoki w historii Warszawy. Architektoniczny projekt Jakuba Szczęsnego mimo swoich miniaturowych rozmiarów (w najwęższym miejscu ma zaledwie 72 cm szerokości, a jego całkowita powierzchnia to 14 m. kw.) jest autonomicznym i w pełni funkcjonalnym miejscem do mieszkania i pracy twórczej. Symbolicznym lokatorem Domu jest izraelski pisarz Etgar Keret, który patronuje tej przestrzeni. Nieodłączną częścią projektu jest program rezydencyjny, w ramach którego do Polski przyjeżdżają twórcy z całego świata. Model Domu Kereta trafił do kolekcji nowojorskiego MoMA.
DLACZEGO?
Jakub Szczęsny, w 2009 polecony przez Grzegorza Lewandowskiego, twórcę legendarnej kawiarni Chłodna25, miał niezwykle interesujący pomysł, by uzupełnić tkankę miejską, nie-miejsce / pustkę pomiędzy dwoma budynkami strukturą, która stała się Samotnią – miejscem pracy dla artystek i artystów.
We współpracy z Jakubem Szczęsnym i Etgarem Keretem, patronem projektu, kuratorzy Sarmen Beglarian i Sylwia Szymaniak stworzyli miejsce, które staje się narzędziem do edukacji, dyseminacji wiedzy o miejscu w którym znajduje się Dom – terenie dawnego Getta Warszawskiego. Budujemy znaczenia, nowe spojrzenie na historię, pamięć miasta i jego mieszkańców. Staramy się przybliżyć perspektywy widzenia przeszłości i przyszłości.
ZNACZENIE DLA ORGANIZACJI
Dom Kereta ma ważne znaczenie dla Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej. Produkcja projektu zajęła 3 lata, od momentu publicznego ogłoszenia podczas miejskiego festiwalu Wola Art 2009 po otwarcie w roku 2012. Podczas prac koncepcyjnych powstały trzy wersje projektów architektonicznych Domu Kereta, strategia działań w ramach Domu z głównym narzędziem Rezydencji Artystycznych w Domu Kereta, produkcji treści artystycznych, muzycznych czy filozoficznych oraz ich nieodpłatnym udostępnieniu publiczności.
ZNACZENIE DLA MIASTA
Dom Kereta stał się jednym z istotnych elementów krajobrazu Warszawy. Dom znajdujący się w przestrzeni pomiędzy dwoma budynkami z lat 30. i 70., budzi u mieszkańców i gości stolicy nieustające zaciekawienie. Nazwany został przez międzynarodową prasę „najwęższym budynkiem świata”. Dom Kereta był finalistą Nagród architektonicznych Polityki, Prezydenta m. st. Warszawy oraz Senatu Berlina, a także został wybrany przez Air France Magazine (2013) jako jeden z 10 powodów, dla których warto odwiedzić Warszawę, obok Starego Miasta czy Łazienek Królewskich.
ZASKOCZENIA
Na konferencję prasową zgłosiło się 75 redakcji z Polski i świata, od „Gazety Wyborczej” po „New York Times”. Zainteresowanie prasy czy chętnych do zwiedzania Domu nieustannie trwa.
DOFINANSOWANIE Z MIASTA?
Dom Kereta został dofinansowany przez miasto stołeczne Warszawa w 2012 roku w ramach konkursu grantowego kwotą 150 000 zł.
O ORGANIZACJI
Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej działa nieustannie od 1986 roku, jest najstarszym NGO działających na polu kultury i sztuki. Od 2012 roku posiada status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). Celem fundacji jest otaczanie opieką i promowanie utalentowanych, wyróżniających się osiągnięciami twórców, których działalność artystyczna przyczynia się do rozwoju sztuki współczesnej, a przede wszystkim polskiej kultury wizualnej. Fundacja prowadzi na stałe dwa projekty – Dom Kereta i przestrzeń wystawienniczą Biuro Wystaw przy ul. Krakowskie Przedmieście 16/18 w Warszawie.
Z PRASY
WYBRANA BIBLIOGRAFIA