Partnerstwo
OTWARTY JAZDÓW






























OPIS PROJEKTU
Zaczynali jako kolektyw aktywistyczny Otwarty Jazdów, teraz Partnerstwo to społeczność 25 organizacji i grup nieformalnych oraz mieszkańców Osiedla, która posiada również swoją organizację pozarządową. Głównym celem działania Otwartego Jazdowa jest zachowanie osiedla fińskich domków oraz dbanie o jego dziedzictwo historyczne, przyrodnicze i społeczne. Partnerstwo lokalne zmierza do wypracowania społecznego systemu zarządzania tym miejscem wprowadzając nowe, innowacyjne mechanizmy współdecydowania i współdziałania wszystkich podmiotów związanych z osiedlem Jazdów.
DLACZEGO?
Wojciech Matejko, sekretarz Partnerstwa Otwarty Jazdów: „Na początku było to poczucie złości na bezduszność urzędników wobec ważnego historycznie skrawku miasta oraz na losy jego mieszkańców. Później owładnęła mną obsesja olbrzymiego potencjału tego miejsca, jako bezpiecznej przystani dla wielu progresywnych inicjatyw oraz miejsca wykluwania się innowacji mających potencjał zmiany rzeczywistości wokół nas.”
ZNACZENIE DLA ORGANIZACJI
Gdyby nie było Osiedla Jazdów, nie byłoby Partnerstwa Otwarty Jazdów, gdyby nie było Otwartego Jazdowa nie byłoby Osiedla Jazdów. Jest to zarówno przedmiot, cel, jak i proces wszystkich naszych działań.
ZNACZENIE DLA MIASTA
Osiedle Otwarty Jazdów to jedyne w swoim rodzaju laboratorium miasta. To tutaj odbyła się pierwsza inicjatywa lokalna w Warszawie i pierwsze konsultacje na wniosek mieszkańców. To tutaj siane były pierwsze łąki kwietne w Warszawie, dom znalazły pierwsze miejskie pszczoły, czy prowadzona była pierwsza w Polsce szkoła ogrodników miejskich. Otwarty Jazdów pokazuje, jak wielką rolę w mieście pełnią miejsca, w których, społeczność ma prawo do decydowania o przestrzeni wokół. Gdzie nie jest się tylko obywatelem, ale też gospodarzem. Gdzie wolność i swoboda działania powodują, że otwierają się serca i umysły.
ZASKOCZENIA
Zaczynali jako grupa aktywistów. Rozwijają się w stronę coraz większej profesjonalizacji, aby stworzyć stabilną nie-instytucję stwarzającą przestrzeń do działania innym.
DOFINANSOWANIE Z MIASTA?
Dopiero od trzech lat korzystają z funduszy miejskich do realizacji dorocznego, letniego Festiwalu Otwarty Jazdów.
O ORGANIZACJI
Partnerstwo Otwarty Jazdów to partnerstwo lokalne oraz związek stowarzyszeń. W ramach Partnerstwa Lokalnego, raz w miesiącu spotykają się (mieszkańcy i organizacje Osiedla) i podejmują najważniejsze decyzje dla całego Jazdowa – to ich parlament. Związek Stowarzyszeń to ich rząd, który w ramach działań sekretariatu wykonuje podjęte przez całą społeczność decyzje – promuje dziedzictwo i aktualne działania na Jazdowie, dba o przepływ informacji, zajmuje się kontaktami z przedstawicielami m.st. Warszawy oraz koordynuje duże wydarzenia, czy festiwale angażujące więcej domków. Prowadzą również Kulturalne Centrum Samopomocy, które wspiera powstawanie i rozwój grup samopomocowych i kręgów wsparcia na Jazdowie i poza nim.
Z PRASY
„Na początku nie było pomysłu, żeby domek był dostępny codziennie. Doszliśmy do tego organicznie i przez półtora roku zbierze się może ze 20 dni, kiedy tu było zamknięte. Gdy startowaliśmy w konkursie, na osiedlu Jazdów działało 5 czy 6 domków organizacji pozarządowych, 15 było pustych, 8 zamieszkałych – całkowicie inne proporcje niż teraz. Jazdów, chociaż już znany z wydarzeń plenerowych, był w fazie organizacyjnej i działał od akcji do akcji. Udało się stworzyć Pracownię, która jest nie tylko dla architektów, ale jest jedynym czynnym codziennie miejscem. Każdy może tu przyjść i włączyć się w życie domku […]
Kiedy pisałem projekt Otwartej Pracowni nie znałem dobrze specyfiki Jazdowa, ale starałem się połączyć doświadczenia bycia studentem wydziału architektury i żeglarzem. Kiedy czarterujesz jacht to jest jak samochód czy rower z wypożyczalni – nie ma żadnej relacji, bierzesz, oddajesz. A jeśli musisz jacht wyremontować, robisz w nim rzeczy, które są twoje, poznajesz ludzi, z którymi go remontujesz, inaczej się na takim jachcie pływa. Otwarta Pracownia w mojej głowie miała być takim połączeniem – przestrzenią do wyrażania się, pracy, samorealizacji. Nie przestrzenią usługową, tylko miejscem, które razem tworzymy, w takiej spółdzielczości. Niby nic nowego, ale nie zawsze się udaje […] Mam nadzieję, że Jazdów buduje ten kapitał społeczny, że przez przebywanie tutaj i obcowanie z naszymi wartościami ludzie będą się zmieniać.”
Mateusz Potempski z Otwartej Pracowni w rozmowie z Misią Furtak dla Warszawawarsaw.com, 17.04.2018
WYBRANA BIBLIOGRAFIA
Magda Koźluk, Mateusz Potempski, Dariusz Śmiechowski, Przewodnik Architektoniczny Osiedla Jazdów, 2019