URSA MONO
Projekt: Jan Estrada-Osmycki
Tekio (bądź tequio) pochodzi od słowa tequitl w języku
náhuatl i oznacza zadanie lub pracę, którą każda jednostka jest winna swojej społeczności.
– To zwyczaj, który na wiele sposobów przejawia się na różnych obszarach Meksyku – mówi Jan Estrada-Osmycki, projektant fontów (m.in. kroju Halisa zastosowanego w onlajnowej wersji NN6T.pl) oraz założyciel tekio.work, połączenia domu typograficznego, przestrzeni do współpracy i rodzinnej firmy. – Naszym pierwszym oficjalnym projektem jest Ursa Mono, z którego dochód w 100% przeznaczamy na wsparcie rodzin uwięzionych na granicy polsko-białoruskiej.
Ursa Mono jest fontem, który zawiera w sobie pewne sprzeczności. Z jednej strony jego modułowa,
prefabrykowana forma przywodzi na myśl brutalistyczną sowiecką architekturę, opresyjne wzornictwo, zamknięte struktury oraz łańcuchy.
Z drugiej strony, użyte w innym kontekście, przeplatające się, łączące się na wielorakie sposoby litery przypominają tradycyjny haft i rękodzieło, wywołując uczucie jedności, ciepła i harmonii. Jest jednocześnie wschodnioeuropejski i meksykański.
– Teraz widzę, że Ursa Mono był podświadomie zainspirowany logotypem zakładów Ursus – przyznaje projektant. – Kiedy pracowałem nad tym fontem w 2021 roku, nie byłem tego świadomy. Proces projektowania był jednocześnie medytacją i moją reakcją na informacje dotyczące dramatycznej sytuacji uchodźców na granicy polsko-białoruskiej. Dlatego zdecydowałem, że będzie to pierwsze wydawnictwo domu typograficznego TEKIO, a cały dochód przeznaczony zostanie na wsparcie rodzin, które utknęły w pułapce w lasach na granicy polsko-białoruskiej.
Font można zamówić: info@tekio.work
Jan Estrada-Osmycki – ur. w 1987 roku w Meksyku z ojca Polaka i matki Meksykanki; skończył malarstwo na ASP w Warszawie, z dyplomem u Jarosława Modzelewskiego. Projektuje od 10 lat, większość tego czasu jako wolny strzelec. Litery interesują go od dziecka, kiedyś nimi tagował, dziś je projektuje. Nagrywa również muzykę elektroniczną jako Bass Jan Other.