![](https://nn6t.pl/wp-content/uploads/2020/10/115-usunpoezje.jpg)
USUŃ POLSKĘ #WalencjaShore
ROZDZIELCZOŚĆ CHLEBA PRZEDSTAWIA
USUŃ POLSKĘ
#WalencjaShore
![](https://www.nn6t.pl/wp-content/uploads/2020/10/115_usunpoezje-768x1024.jpg)
Księgowy Rozdzielczości Chleba Wojciech Stępień parę godzin po usunięciu Polski, w usypanym kolektywnie kopcu
Widmo Rozdzielczości Chleba krąży po Europie. Bo nie może wysiedzieć w Polsce. Sprawy Polski trochę nas jeszcze dotyczą, ale pracujemy nad tym, by to zmienić. Pod koniec października krakowski oddział Chleba i osób afiliowanych wyruszył do Hiszpanii na misję #WalencjaShore. Po rytualnych ablucjach na plaży urządziliśmy sobie przegląd komparatystycznych refleksji na temat odległej o błogie trzy tysiące kilometrów ojczyzny. Nie mając do dyspozycji komputerów, a jedynie piasek, palmy i siebie, po raz kolejny podjęliśmy próbę zalgorytmizowania Polski – w jedyny dostępny nam wówczas sposób. Generatora literackiego z piasku nie ukręcisz, ale z człowieka już tak. Traktując mózg każdej uczestniczki wyprawy jako bazę danych wyposażoną w aparat artykulacji, powołaliśmy generator (post)prawd o Polsce nazwany na potrzeby tego cyklu USUŃ POLSKĘ. Bo to Polskę, a nie poezję trzeba usunąć, aby lepiej żyć („tak trzeba żyć”).
Program jest bardzo prosty i efektywny: tworzymy dowolnej wielkości grupę, a następnie każdej z osób zlecamy kolejno dokończenie następującego zdania: „We wszystkich krajach z wyjątkiem Polski…” – zgodnie ze stanem jej wiedzy i/lub doświadczeń. Osoby niegenerujące w danym momencie wersu mogą (ale nie muszą) działać w trybie debugowania, wykrywając potencjalne postprawdy. Pętlę powtarzamy aż do uzyskania wiersza anaforycznego satysfakcjonującej długości. Generator może być używany także jako przygnębiająca gra towarzyska.
Łukasz Podgórni
W generowaniu testowego przebiegu algorytmu udział wzięły i wzięli: Agnieszka Zgud, Wojciech Stępień, Łukasz Podgórni, Justyna Plec, Aleksandra Korzelska, Szymon Jachna i Jakub Baran.
Poezja nie jest już zakuta w tekstowe interfejsy. Dzięki osiągnięciom myśli ludzkiej materiał poetycki może dziś zostać przedstawiony w postaci obrazu, gałęzi, sampla albo ciosu. Chodzi o przybliżenie się do sedna, mniejsza o nośnik. W każdym numerze NN6T Hub Wydawniczy Rozdzielczość Chleba częstuje nas świeżym chlebem eksperymentu i wskazuje metody (re)produkcji poezji poza poezją.