NN6TOP
7-14.01.2022
Czy są tu osoby, których noworocznym postanowieniem jest spędzać więcej czasu w wartościowy sposób? Podpowiadamy jak! Sprawdźcie nasze #nn6top wydarzeń kulturalnych w tym tygodniu.
NN6TOP/1
Warszawa / Jeszcze tylko do poniedziałku trwa wystawa Taki pejzaż w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Wilhelm Sasnal obrazuje współczesny krajobraz, odnajdując w nim ślady przeszłości związanej z holokaustem. Jaką rolę może pełnić sztuka w dyskursie o Zagładzie? Jak może pomóc w mierzeniu się z pamięcią o trudnych, traumatyzujących wydarzeniach historycznych? W dzień zamknięcia ekspozycji, o godzinie 12.00 odbędzie się finisażowe oprowadzanie.
NN6TOP/2
Poznań / Czy tożsamość klasowa może być doświadczeniem jednoczącym? Jak opowiadać o niej poprzez sztukę? W sobotę w Teatr Polski w Poznaniu odbędzie się spotkanie z kuratorem i reżyserem filmu Wszystkie nasze strachy Łukaszem Rondudą, pisarzem, laureatem nagrody Nike za powieść Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli Radkiem Rakiem oraz Antoniną Tosiek – poetką i badaczką pamiętników chłopskich. Tematem dyskusji będzie tożsamość ludowa.
NN6TOP/3
Warszawa / Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis z pracowni architektonicznej Centrala od kilku lat zajmują się hydrobotaniką. O tym jaki związek ma (i może mieć) woda z architekturą opowiedzą w Domu Społecznym Obozowa 85 w ramach wykładu Miasto i woda w czwartek 13 stycznia o godzinie 18.00. Wydarzenie towarzyszące wystawie Działkowicze czy działkowcy? Rodzinne Ogrody Działkowe Koło II organizuje Wolskie Centrum Kultury.
NN6TOP/4
Szczecin/ Przed nami ostatnie dni wystawy Yuriko Sasaoki Zniknij z Ziemi. Video Games, No-Sex & Piłsudski, którą można oglądać w TRAFO tylko do 16 stycznia. To pierwsza w Europie indywidualna ekspozycja Sasaoki – jednej z najwybitniejszych przedstawicielek młodego pokolenia japońskich twórców. Wystawa to hybryda powstała z takich tematów jak okultyzm, gry wideo, polska historia narodowa czy definicje (a)seksualności.
NN6TOP/5
Gdańsk / Gdański Archipelag Kultury Plama zaprasza na wystawę Nie mogę przestać widzieć tego, co chcę zobaczyć Michała Algebry, której otwarcie zaplanowano na 12 stycznia. Fotograf oddaje się często przypadkowemu podglądaniu rzeczywistości. Codzienność – ludzie, zdarzenia, miejsca – rejestrowana aparatem Algebry składa się na rodzaj gabinetu osobliwości pod hasłem „Polska”.
NN6TOP/6
Toruń / W Wozowni od wtorku oglądać można wystawę, o której już teraz śmiało można powiedzieć, że jest jedną z najbardziej tajemniczych ekspozycji, jakie zobaczymy w tym roku. Tu dzieją się tajemnicze rzeczy i nikt o tym nie wie oprócz mnie to część projektu badawczego wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, który analizuje uzależnienie ludzkiej percepcji od języka i sugestii zawartych w tytułach dzieł oraz od uwarunkowań kulturowych. Co zobaczymy? To okaże się dopiero podczas finisażu.