Zachód słońc wszystkich
do 5.07.2021
Warszawa
Zachód słońc wszystkich to wystawa poświęcona popkulturowym przejawom mitologizacji przemocy imperialnej w Polsce i za granicą. Tytuł nawiązuje do angielskiego powiedzenia „Imperium, nad którym nigdy nie zachodzi słońce”, które opisywało dominację Wielkiej Brytanii w globalnej polityce i jej obecności na wszystkich szerokościach geograficznych. Piotr Mlącki parafrazuje je i przygląda się imperialnym ambicjom kolejnych Rzeczypospolitych i ich fantazji o byciu największym państwem świata.
„Polityczna megalomania zwykle wzbierała na sile wraz ze słabnięciem Polski. Nierealne sny o koloniach, krucjatach i o wiecznej potędze zdawały się przysłaniać możliwości zaradzenia nadchodzącym klęskom. Słońce, które nie może zajść, koniec końców wybucha roztaczając za sobą martyrologiczną skorupę. Ta zaś, po dziś dzień zakrzywia obraz historii oraz degeneruje społeczną mentalność. Ostatnie lata w znacznym stopniu poszerzyły renesans imperialnej myśli państwowej, co nie pozostaje bez wpływu na politykę historyczną i system edukacji” – czytamy w opisie wystawy dyplomowej artysty, której część teoretyczna powstała pod okiem dr hab. Jana Sowy.
Wystawa prezentowana w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie składa się z dwóch części, pierwsza dotyczy zmierzchu światowego imperializmu, którego ucieleśnieniem było zrzucenie na Hiroszimę i Nagasaki ładunków nuklearnych w 1945 roku. Analizie została poddana społeczna recepcja tych zdarzeń i sukcesywne legitymizowanie wojny atomowej w bajkach, zabawkach czy filmach. Druga część wystawy poświęcona jest europejskiej tradycji kolonialnej z wyraźnym wyszczególnieniem udziału w niej Polski. Wystawa została pomyślana jako dosyć abstrakcyjny kolaż, który łączy ze sobą historię Polski i bombę atomową. Ta kombinacja, choć całkowicie wyimaginowana, ma swoje historyczne podstawy, które zestawione zostały ku przestrodze i szerszej refleksji nad współczesną kondycją kraju.
bec_zmiana · Bęc Radio: Zachód słońc wszystkich —> Mlącki
Piotr Mlącki – malarz, twórca instalacji i aktywista. Student V roku Wydziału Malarstwa na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Współzałożyciel galerii studenckiej Kiedyś to będzie i kolektywu KN Tęcza. Finalista 20. Edycji Artystycznej Podróży Hestii i stypendysta MKiDN na rok 2021. W swojej twórczości zajmuje się głównie historią nierówności społecznych oraz symboliką przemocy w popkulturze.
23.06-5.07.2021
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
ul. Kredytowa 1
wydarzenie na FB