Modernizm we dwoje
Wrocław
19.03-14.06.2026

Klub Sportowy Orzeł w Warszawie, autorzy: Maciej Nowicki i Zbigniew Karpiński, 1938-1939, makieta, zbiory Muzeum Architektury we Wrocławiu

Stanisława Sandecka-Nowicka i Maciej Nowicki działali między Europą a Stanami Zjednoczonymi, współtworząc transatlantycki obieg idei. Ona – utalentowana graficzka i projektantka – została pierwszą w historii Stanów Zjednoczonych profesorką architektury. On – mimo krótkiego życia – współpracował z czołowymi architektami swojej epoki przy prestiżowych realizacjach, których rozwój przerwała tragiczna śmierć. Ich wspólna droga to historia pasji, odwagi i konsekwencji, ale także odpowiedź na dramatyczne doświadczenia pierwszej połowy XX wieku. Z osobistych przeżyć, emigracyjnego doświadczenia i wiary w lepsze jutro stworzyli program nauczania oraz projekty architektoniczne, które redefiniowały relację między formą, konstrukcją i człowiekiem.

Wystawa Humanistyczny modernizm. Maciej i Stanisława Nowiccy została przygotowana przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki w Warszawie.  Swój pierwszy pokaz miała w Siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku w styczniu 2024 roku. Wrocławska odsłona wystawy rozszerza tę narrację o nowe materiały i interpretacje.  Po raz pierwszy zaprezentowana zostanie szeroka kolekcja oryginalnych szkiców i projektów ze zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Warszawy oraz kolekcji rodzinnych, a także plakaty z Muzeum Narodowego w Warszawie.  Istotnym elementem ekspozycji są również współczesne interpretacje twórczości Nowickich autorstwa Alicji Bielawskiej, Diany Lelonek i pracowni Centrala.

Humanistyczny modernizm. Maciej i Stanisława Nowiccy
Wrocław, Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 7

Dom Turysty w Augustowie, proj. Maciej Nowicki, Stanisława Sandecka-Nowicka, Władysław Stokowski, 1938 © Narodowe Archiwum Cyfrowe

Warszawa-Śródmieście. Koncepcja zabudowy, Aleje Jerozolimskie, autor: Maciej Nowicki, 1945-1946, widoki perspektywiczne, zbiory Muzeum Architektury we Wrocławiu