Cyklizm w Warszawie pojawił się w XIX wieku. Pierwsze przejażdżki odbywały się w latach 60., na rowerach – nazywanych wtedy „samojezdami” czy „samopędami” – sprowadzanych z zagranicy lub produkowanych lokalnie. Prawdziwy rowerowy boom nastąpił jednak po 1886 roku, gdy powstało Warszawskie Towarzystwo Cyklistów. Kolarskiej historii stolicy poświęcona jest wystawa Bez trzymanki. Jak rower zmienia Warszawę. Ekspozycja pokazuje rower nie tylko jako środek transportu, ale jako technologię, która wpływa na sposób doświadczania i postrzegania miasta. Przedstawia go jako narzędzie emancypacji kulturowej robotników, kobiet czy dzieci, mające wpływ na relacje między pracą a czasem wolnym, sfera prywatną a publiczną, wplatając historię cyklizmu w kontekst społecznych, klasowych i pokoleniowych aspiracji. Opowiada również o rowerze jako elemencie materialnej kultury miasta – przedmiocie produkcji, dystrybucji i naprawy – związanym z dziejami warszawskiego rzemiosła i przemysłu. Pokaz, włącza też do historycznej narracji wątki współczesne. Odwołuje się do codzienności dzisiejszych kurierów, dla których dwa kółka są narzędziem intensywnej, nierzadko wielogodzinnej pracy, czy wskazuje na obecność roweru w debatach o przyszłości Warszawy dotyczących m.in. nowych polityk transportowych, jakości środowiska, dostępności usług oraz skali miasta, w którym chcemy żyć.
29.05.2026-2.07.2027
Bez trzymanki. Jak rower zmienia Warszawę
Muzeum Woli, Warszawa, ul. Srebrna 12

Muzeum Woli, wystawa Bez trzymanki