Mitologia nadmiaru
Warszawa
25.04-19.07.2026

Przemysław Piniak, „Britnejki", foto. Michalina Kuczyńska, dzięki uprzejmości galerii Rondo Sztuki w Katowicach

Wystawa Piniaka Przemysława, zmarłego przedwcześnie artysty wizualnego, performera i futurologa, za pomocą obrazów, instalacji i słuchowisk tworzy opowieść o społecznym wykluczeniu. Osobista mitologia artysty i charakterystyczne estetyka nadmiaru tworzą narrację otwartą i niezakończoną. Na wystawie zobaczymy szkice, obiekty, malarstwo oraz działania performatywne, które domykają opowiadania i inne teksty Piniaka. Ekspozycje uzupełniają interwencje przyjaciół artysty, podkreślając znaczenie relacji i wspólnot w indywidualnym świecie kapitalizmu. Tytuł wystawy nawiązuje do często używanej frazy przez performera „poszło w pięty”. Powiedzenie to stało się symbolem bezkompromisowości Piniaka, nawet za cenę dyskomfortu innych. Fraza ta ujmuje również pewne poczucie wstydu, które artysta odczuwał w świecie sztuki.

Piniak Przemysław. Poszło w pięty
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ul. Marszałkowska 103

Piniak Przemysław w pracowni podczas rezydencji artystycznej w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, marzec 2022, fot. Maciej Kaczyński, CK ZAMEK