Powrót do ogrodu
do 7.06.2026
Słupsk

Agnieszka Brzeżańska, "Octavia E. Butler", fot. Krzysztof Tomasik/BGSW

Wystawa Agnieszki Brzeżańskiej to spotkanie z malarstwem, rzeźbą oraz obiektami w różnych technikach oraz skali — od małych rzeźb ceramicznych i zielnika artystki, poprzez wielkoformatowe tkaniny barwione naturalnymi pigmentami oraz najnowsze obrazy, w których można rozpoznać nadrzeczne krajobrazy, aż po wideo i pracę dźwiękową.

Od wielu lat artystka wplata do swojej twórczości wątki herbalistyczne, zwracając się ku relacjom roślin z kulturą. Opowiada się za sojuszami międzygatunkowymi — relacjami głębokiej współzależności i wzajemności, także między wszelkimi istotami i bytami. Odwołuje się przy tym do tradycji, matriarchalnych gałęzi wiedzy, intuicji i duchowości.

Lokalnym punktem odniesienia dla wystawy jest największy zbiór botaniczny na Pomorzu Środkowym o nazwie Herbarium Slupensis gromadzący między innymi florę polskich portów morskich, wiele roślin wymarłych i zagrożonych, a także zielnik rodzimych roślin trujących Georga Gotthilfa Homanna (1774—1851).

21.03–7.06.2026
Agnieszka Brzeżańska, Przeszłość i przyszłość przybywają jednocześnie
BGSW / Baszta, al. F. Nullo 8, Słupsk

Agnieszka Brzeżańska, Przeszłość i przyszłość przybywają jednocześnie, fot. Krzysztof Tomasik

Agnieszka Brzeżańska, Smok, fot. Krzysztof Tomasik/BGSW

Agnieszka Brzeżańska, Przegalina, fot. Krzysztof Tomasik/BGSW

Agnieszka Brzeżańska, Zasłona, fot. Krzysztof Tomasik

Agnieszka Brzeżańska, Zielnik, fot. Krzysztof Tomasik

Agnieszka Brzeżańska, Zielnik, fot. Krzysztof Tomasik