Spacery relaksują, pobudzają wyobraźnię, pomagają poznać okolicę i zanurzyć się w otaczający świat. Dla niektórych to codzienna aktywność, dla innych gest estetyczny czy forma myślenia, jeszcze dla innych doświadczenie ciszy czy samotności. Różnym podejściom do tego tematu poświęcona jest wystawa Po śladach. Kluczową pracą ekspozycji jest cykl malarski Włodzimierza Pawlaka Spacery z lat 2012-2014. Artysta wybiera z otoczenia pojedyncze motywy – postaci, zwierzęta, obiekty – zaznaczając je oszczędnym, niemal szkicowym gestem. Motyw wędrówki staje się tu refleksją nad ruchem, czasem i doświadczeniem najbliższego otoczenia. Malarskim notatkom artysty towarzyszy Estetyka botów – monumentalne rzeźby Pawła Orłowskiego o zgeometryzowanej formie i intensywnych barwach. Twórca, stosując uproszczenie wizerunku, przygląda się skrótom myślowym i społecznym przyzwyczajeniom. Figury symbolizują dialog między tym, co materialne i miejskie, a tym, co cyfrowe i modelowane algorytmicznie. Dopełnieniem ekspozycji jest selekcja kontemplacyjnych gier eksploracyjnych pozwalających przybierać różne tożsamości i odkrywać cyfrowe rzeczywistości.
29.01-29.03.2026
Po śladach
Ośrodek Propagandy Sztuki, Łódź, park Sienkiewicza 44

Po śladach, widok wystawy, fot. HaWa