Figura wędrowca
do 8.02.2026
Warszawa

Franciszek Bunsch, Odyseja, fot. G. Karkosza / NCK

Franciszek Bunsch był jednym z najwybitniejszych postaci sztuki powojennej, współtwórcą krakowskiej szkoły grafiki warsztatowej. Zajmował się malarstwem, grafiką, rysunkiem oraz ilustracją książkową. Realizował unikatowe książki artystyczne, opracowywał graficznie przeróżne publikacje i wydawnictwa, a wspólnie z żoną Krystyną Gruchalską-Bunsch projektował karty do gry. Z okazji 100. rocznicy urodzin artysty jego prace graficzne i rysunkowe inspirowane postacią i mitem Odyseusza prezentuje wystawa Odyseja. 46 realizacji opowiada o burzliwych dziejach mitologicznego herosa – zagubionego, zmagającego się z losem – ale jest również swoistym autoportretem Franciszka Bunscha, przedstawiciela pokolenia twórców urodzonych w latach 20. XX wieku, które okrutnie dotknęła wojna, okupacja, powojenna bieda, izolacja kraju w czasach komunizmu i stan wojenny.

Motyw wędrówki, który jest osią ekspozycji, to stały temat w twórczości artysty. Bunsch garściami czerpał z doświadczeń wizualnych i literackich wielu kultur i epok. W swoich metaforycznych i symbolicznych interpretacjach opowiadał o pamięci i teraźniejszości, rzeczywistości i micie, kruchości ludzkiego bytu i kondycji współczesnego człowieka, szukając tego, co uniwersalne.

11.11.2025-8.02.2026
Franciszek Bunsch, Odyseja
Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury, Warszawa, Krakowskie Przedmieście 15

Franciszek Bunsch, Odyseja, fot. G. Karkosza / NCK