
Rzeźbiary
17 i 25.05.2025
Warszawa
Rzeźbiary to cykl oprowadzań choreograficznych Weroniki Pelczyńskiej i Magdy Fejdasz poświęcony twórczości rzeźbiarek z początku XX wieku, które związały swoje życie i sztukę z Warszawą: Jadwidze Bohdanowicz, Janinie Broniewskiej, Wacławie Kiślańskiej, Mice Mickun, Oldze Niewskiej, Marii (Maryli) Lednickiej-Szczytt, Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej i Helenie Zielińskiej. Projekt jest kontynuacją działań badawczych i artystycznych performerek, które mają na celu przywracania pamięci o zapomnianych tytułowych artystkach poprzez narzędzia współczesnej choreografii. Oprowadzania stanowią autorską interpretację ich dorobku, łącząc elementy ruchu i opowieści i zapraszając publiczność do doświadczania i odbierania sztuki w nowy sposób — nie tylko zmysłem wzroku, ale całym ciałem.
Rzeźbiary brzmią jak typiary. To zgrubienie ma potencjał wzmocnienia. Wpisuje się w język ulicy, slang siłowniany i praktykę ciała. Poszukując tytułu, zależało nam na zaakceptowaniu siły kobiet, ich determinacji i tężyzny fizycznej, wpisanych w zawód oraz społeczną rolę rzeźbiarek. Stąd tytuł „Rzeźbiary”, który ma za zadanie uczynić wyższą sztukę bardziej przystępną, przyciągnąć widza i pozwolić na coś na kształt interaktywnego wejścia w materię rzeźby — mówią autorki projektu.
Pierwsza odsłona oprowadzań odbędzie się w Muzeum Rzeźby w Królikarni, a punktem wyjścia będzie wystawa Kierunek Paryż. Polskie artystki z pracowni Bourdelle’a. Osią działań oprowadzania po Muzeum Łazienki Królewskie będzie postać Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej – autorki rzeźby Jutrzenka (zwanej też przez autorkę Poganką), która znajduje się w Ogrodzie Modernistycznym.
17 i 25.05.2025
Weronika Pelczyńska i Magda Fejdasz, Rzeźbiary

Rzeźbiary, fot. Monika Stolarska