Prototypowanie sztuką
20.11-8.12.2024
Warszawa
Działania sztuką w przestrzeni publicznej pokazują, jak działa obszar wspólny, wydobywają różnorodne potrzeby jej użytkowników i użytkowniczek. Sztuka pozwala je nazwać i wprowadzić do debaty. Interwencja staje się prowotypem – prowokuje, by prototypować najlepsze rozwiązania, nakłania do refleksji nad tym, o czym bez nich byśmy nie pomyśleli.
Końcowym efektem projektów realizowanych w ramach cyklu Laboratorium badań nad szczęściem są rozwiązania prototypowe. Każda z instytucji zaangażowanych w Laboratorium w 2023 r. zbierała informacje, zadawała pytanie o lokalnie najważniejsze obszary nowego rodzaju komfortu, budowała sojusze i sieci współpracy. W 2024 r. na bazie zebranych materiałów i refleksji powstały prototypowe rozwiązania, które zostały przedstawione lokalnej społeczności. Obiekty prezentowane na wystawie Ideobranie reprezentują idee i prototypy zrealizowane w ramach Laboratorium w latach 2022-2024.
Wystawa podsumowująca projekt, zaprojektowana przez pracownię Macieja Siudy, pokazuje jak ulotne początkowo idee, przybierają materialny kształt, a zmieniając się w prototypy, dają szansę na zakotwiczenie ich w realnym świecie.
W projekcie Instytutu Goethego w Warszawie, Fundacji Bęc Zmiana oraz ZK/U: Zentrum für Kunst und Urbanistik z Berlina, wzięły udział: Akademia Sztuk Pięknych Katowice, BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej, Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, Stowarzyszenie Media Dizajn (Szczeciński Inkubator Kultury) oraz Galerię Arsenał w Białymstoku.
20.11-8.12.2024
Ideobranie. Idee i prototypy
Turnus na Wolskiej, ul. Wolska 46/48, Warszawa
www.postkomfortocen.info