Wars FA
Powiązania rozwiązań architektonicznych z typografią, czyli znakami, które wpisane są w przestrzeń miasta, to temat, który jako Fundacja Bęc Zmiana będziemy badać w tym roku w ramach prowadzonego przez nas, dzięki dotacji od Miasta Stołecznego Warszawy, Archiwum Kultury XXI wieku.
W ostatnich latach coraz częściej powstają kroje pism inspirowane miastem i jego architekturą, a finansowane z budżetu obywatelskiego. Tak powstały w Warszawie kroje: Orzeł zaprojektowany przez Kubę Rudzińskiego, inspirowany nieczynnym torem kolarskim na Pradze Południe (NN6T #146), oraz Bar Sady powstały z miłości do słynnego baru mlecznego na Żoliborzu – pomysłodawcą był Przemek Kamiński, a krój zaprojektowali Małgorzata Bartosik i Mateusz Machalski (NN6T #152).
Zanim zaprosimy Was na premierę rezultatów tegorocznych typo-badań, przedstawiamy krój zaprojektowany przez duet projektowy Fontarte, inspirowany historią Warszawy. Ich pionierskie działania miejsko-typograficzne i projekt badawczy Typespotting Warszawa Artura Frankowskiego przedstawialiśmy w 2010 r. w formie wystawy i książki pod tym właśnie tytułem (nakład od dawna wyczerpany).
Krój Wars FA jest kolejnym z projektów Fontarte inspirowanych liternictwem i typografią obecnymi w przestrzeni Warszawy. W przypadku Wars FA inspiracją było miejskie liternictwo wernakularne, a zwłaszcza szablonowe napisy z tablic ostrzegawczych i informacji z placów budów.
– Zależało mi na zachowaniu tej mniej szlachetnej sfery warszawskiego liternictwa, która prawie całkowicie uległa zatarciu w wyniku szybkiej modernizacji podczas drugiej dekady lat dwutysięcznych – mówi Artur Frankowski. – Krój Wars FA jest typograficzną „czystą” reinterpretacją liter, które w oryginalnej wersji miały swoje niedoskonałości i „brud” wynikający z dużej roli przypadku przy wykonania napisu.
Krój jest też mocno związany z zespołem NN6T.
– Powstawanie Wars FA było dłuższym procesem – wspomina Magda Frankowska. – W 2015 r. użyłam pierwszych kilku liter w projekcie tatuażu WAR dla Agnieszki Kowalskiej, dziś redaktorki działu Orientuj się! NN6T, a wówczas „Gazety Stołecznej”, autorki przewodników kulturalnych po Warszawie i okolicach. Agnieszka to postać, która Warszawę czuje jak mało kto, oczywistym więc było, że jej pierwsza dziara będzie związana ze stolicą.
Krój Wars FA występuje w dwóch odmianach: Regular oraz Italic.
FONTARTE
Duet projektowy twórców wizualnych: Magdaleny Frankowskiej i Artura Frankowskiego. Ich obszar zainteresowania to szeroko rozumiane połączenie dizajnu ze sztuką. Tworzą kroje pism na potrzeby projektów autorskich, identyfikacji wizualnych, publikacji, plakatów oraz innych prac graficznych i typograficznych. Wiele z nich jest inspirowane liternictwem i typografią w przestrzeni miejskiej oraz awangardami artystycznymi XX w.