Nowa Willa Warszawa
16-19.05
Warszawa
Znacie ten dialog: „- A jakie ryby preferujesz? – Filety.”? My zapytani, jaką sztukę preferujemy, odpowiadamy, że pokazywaną w zabytkowych, opuszczonych domach. Z dużym sentymentem wspominamy Willę Warszawa, zorganizowaną przez Raster w 2006 roku. Tę formułę galeria powtarzała potem z sukcesem w Reykiaviku, Tokio i Toronto. I mimo, że sporo było od tego czasu w stolicy wspólnych wystaw wielu galerii w hotelach czy innych mieszkalnych przestrzeniach, to nie udało się już odtworzyć tamtego klimatu. Do dziś.
Złożyło się na to kilka czynników. Przede wszystkim wystawa NADA Villa Warsaw gości w wyjątkowym starym domu w Alejach Ujazdowskich – neobarokowej Willi Gawrońskich z 1924 r. projektu Marcina Weinfelda. Od lat opuszczonej, pełnej architektonicznych smaczków, takich jak stare tapety, parkiety, metaloplastyka, szafy wnękowe, przepiękne klatki schodowe i tajemniczy ogród (z czego skorzystał m.in. Paweł Althamer, umieszczając w nim swoje rzeźby z cyklu „Astronauci”).
Wystawę zorganizowali Michał Kaczyński (Raster), Marta Kołakowska (Galeria LETO) i Joanna Witek-Lipka (Warsaw Gallery Weekend) we współpracy z NADA (New Art Dealers Alliance), organizacją non-profit z Nowego Jorku, która wspiera rozwój i promocję sztuki współczesnej. Dzięki temu do willi udało się zaprosić 44 galerie z całego świata (m.in. Galerie Jocelyn Wolff z Paryża, ZERO… z Mediolanu, Fragment z Nowego Jorku, praski SVIT i berliński Plan B), wśród których polskie wypadają naprawdę znakomicie. Dlatego jeśli chcecie na jednej wystawie zobaczyć przegląd tego, co obecnie dzieje się na naszej scenie artystycznej i rynku sztuki, to jest to idealne miejsce. Mamy tu prace m.in.: Olafa Brzeskiego, Aleksandry Waliszewskiej, Joanny Rajkowskiej, Weroniki Gęsickiej, Rafała Milacha, Poli Dwurnik, Małgorzaty Mycek, Karoliny Jabłońskiej. Można długo wymieniać. Wiele z nich powstało specjalnie z myślą o Willi Gawrońskich.
Spotkamy tu debiutantów, ale też twórców i kuratorów, którzy gościli w Willi Warszawa niemal 20 lat temu. Możemy ocenić, gdzie była sztuka i Warszawa wówczas na międzynarodowej scenie artystycznej, a gdzie jest teraz.
16–19.05, w godz. 12-19
NADA Villa Warsaw
Willa Gawrońskich, Al. Ujazdowskie 23
wstęp wolny
www.newartdealers.org