Minimum egzystencji
9.03-27.05.2023
Mediolan
Na wystawie Hide and Seek prezentującej najnowsze prace Mateusza Choróbskiego można zapoznać się z wieloelementową instalacją dotyczącą zagadnień społeczno-ekonomicznych, które stanowią podstawę dla działań artysty.
Choróbski regularnie tworzy prace dotyczące kwoty wyznaczającej minimum egzystencji, biorąc jako podstawę publikowane co roku dane. Poprzednią realizację z tej serii można było oglądać na wystawie Czego nie zrobili barbarzyńcy prezentowanej w 2021 r. w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Wszystkie prace w serii powstają z przetopienia jednogroszówek.
– Suma przetopionych monet w instalacji prezentowanej w Mediolanie równa się 2329,77 PLN, czyli kwocie minimum egzystencji dla 4-osobowej rodziny – mówi artysta. – Każdy z 30 obiektów odpowiada jednemu dniowi miesiąca i każdy zawiera w sobie dzienną granicę ubóstwa. Według książkowej definicji minimum egzystencji uwzględnia jedynie te potrzeby, których zaspokojenie nie może być odłożone w czasie, a konsumpcja niższa od tego poziomu prowadzi do biologicznego wyniszczenia i zagrożenia życia. W skład koszyka minimum egzystencji wchodzą potrzeby mieszkaniowe i artykuły żywnościowe. Zatem mowa tutaj bardziej o przetrwaniu niż przeżyciu.
Przetopione monety ułożone są na walcach zrobionych z pozostałości po odwiertach budynków mieszkalnych. Walce zawierają różne warstwy budynków, z których zostały wydobyte, są wglądem w geologię domu. Forma obiektów nawiązuje do wykresów słupkowych i pozbawionej emocji estetyki statystyk. Z jednej strony eliminują one indywidualność, z drugiej zakotwiczają abstrakcję w rzeczywistości, tworząc poczucie niepodważalności liczb.
Instalacja Hide and Seek prezentowana jest w dwóch lokalizacjach – jako wystawa indywidualna w galerii Secci oraz realizacja site-specific w instytucji publicznej Fabbrica del Vapore.
Mateusz Choróbski, Hide and Seek
Secci Gallery
Mediolan, Via Olmetto 1
Fabbrica del Vapore
Mediolan, Via Giulio Cesare Procaccini 1
9.03-27.05. 2023