Budować idealne miasto
do 8.05.2022
Warszawa
Nad pojęciem idealnego miasta zastanawiano się już od czasów renesansu. Nie chodziło jednak wtedy o miejsce wyidealizowane, a więc nierzeczywiste. Przeciwnie, ówczesne wizje miast miały charakter realistyczny i pragmatyczny, były zbiorem zasad i możliwości doskonalszego ich projektowania, uwzględniającego różne potrzeby mieszkanek i mieszkańców. Każda kolejna epoka tworzyła własne modele wspólnego zamieszkiwania, wprowadzając je w życie z różnym skutkiem i w konsekwencji mniej lub bardziej wpływając na życie danych społeczności. Dziś wiemy, że miasto jest środowiskiem zbyt złożonym, różnorodnym i zmiennym, aby posiadać jeden wzorzec lub uniwersalną formułę na jego „idealność”. Jednocześnie nie wyklucza to poszukiwań i prób tworzenia takich modeli.
Nicolas Grospierre to polsko-francuski artysta najbardziej znany z dokumentowania modernistycznej architektury światowej. Zafascynowany jej pięknem, prostotą i funkcjonalnością, ideałami, które ta architektura ucieleśniła, jak również stanem ich postępującego upadku. W swojej twórczości przygląda się wszechobecnym blokowiskom jako jednemu z ważniejszych rezultatów nowoczesnej myśli architektonicznej XX wieku. Na wystawie w galerii „Alternatywy” zaprasza do przestrzeni doświadczeń, w której m.in. znalazła się po raz pierwszy prezentowana w Polsce praca „Axonocity”, czyli interaktywna gra w budowanie własnego wymarzonego miasta.
<
bec_zmiana · Bęc Radio: Na tropie miasta idealnego —> Grospierre
Nicolas Grospierre – fotograf, twórca instalacji i obiektów multimedialnych. W 2008 roku otrzymał Złotego Lwa za wystawę „Hotel Polonia. Życie po życiu budynków” przygotowaną wspólnie z Kobasem Laksą w Pawilonie Polskim na Biennale Architektury w Wenecji, której kuratorami byli Grzegorz Piątek i Jarosław Trybuś. W 2012 był zwycięzcą Paszportów „Polityki” w kategorii sztuki wizualne. Mieszka i pracuje w Warszawie.
Jak zbudować idealne miasto?
Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”
ul. Indiry Gandhi 9, Warszawa
11.03–8.05.2022