Potrzeba duchowości, poszukiwanie magii
1.10-13.11.2021
Warszawa
Malarstwo Veroniki Hapchenko jest zaproszeniem do onirycznego świata duchowości, magii i mistycyzmu. Na płótnach widzimy fragmenty, urywki historii, które są łącznikiem między dwoma światami. Artystka uchyla przed nami rąbka tajemnicy, przeprowadza nas przez te poszukiwania, inspirując do własnych, do otwierania się na to, co duchowe, ukryte. Potrzeba uwagi i skupienia, żeby dostrzec to, co chce nam pokazać Veronika. Może na końcu okaże się, że ten świat indywidualnych poruszeń i poszukiwań okaże się bardziej rzeczywisty niż świat, który nas otacza.
W opisie wystawy w warszawskiej galerii Nanazenit czytamy: Wielkie narracje i drogi systemowe okazały się dzisiaj – w czasach ogólnego kryzysu – niewystarczające albo po prostu nieprawdziwe. Rozczarowują, nie dając odpowiedzi na podstawowe pytania. Z drugiej strony świat zmienia się coraz szybciej i coraz częściej mówi się głośno o tym, że nasza przyszłość na ziemi jest zagrożona. Dlatego poszukujemy innych sposobów, żeby zdefiniować siebie jako jednostkę. Poszukujemy duchowej strony życia, duchowości, o której dawno zapomnieliśmy, zagłębiamy się w siebie, pogłębiając swoją świadomość i odkrywając podświadomość, medytujemy, wracamy do korzeni, na nowo odkrywamy własną tożsamość. Zmęczeni meta narracjami, szukamy indywidualnych ścieżek, nawet jeśli wydają się bardziej zawiłe, bo chcemy szukać, a nie dostawać gotowych odpowiedzi. Może też świat materialny nam już nie wystarcza, zmęczeni nadmiarem, otwieramy się na to, co nieracjonalne, szukamy magii.
bec_zmiana · Bęc Radio: Potrzeba duchowości —> Hapczenko
Veronika Hapchenko – artystka urodzona w Kijowie w 1995 r. Od 2013 r. studiowała scenografię na Narodowym Uniwersytecie Kina i Telewizji w Kijowie. W 2015 r. rozpoczęła naukę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa w pracowni malarstwa profesora Andrzeja Bednarczyka oraz pracowni wideo i fotografii profesora Grzegorza Sztwiertni i profesora Zbigniewa Sałaja. Dyplom obroniła w 2021 r. w pracowni profesora Andrzeja Bednarczyka. W 2019 r. w ramach wymiany studenckiej, studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu w pracowni sztuki postkonceptualnej profesor Mariny Grzinic.
Szukaj maga. Szukajmy magii.
Galeria Nanazenit
ul. Zwycięzców 15, Warszawa
1.10.-13.11.2021