I Warren Niesłuchowski też tam był. Gość-Inny 4.12.2020 – 16.01.2021
Warszawa
Warren Niesłuchowski (1946-2019) był jednym z najbardziej charyzmatycznych i dyskretnych obywateli świata i świata sztuki, ontologicznym wagabundą, tłumaczem-poliglotą, samoukiem i erudytą, uważnym towarzyszem artystów, networkerem bez statusu, chodzącą bibliografią i przypadkowym świadkiem ważnych wydarzeń. Od 2003 roku do końca życia nie miał domu, podróżował od miasta do miasta według sobie tylko znanego planu, jako wieczny gość i kompan innych. Parafrazując Duchampa oraz teorię gościnności Derridy wiódł życie jako „gość-inny” (guest, host, ghost.)
Wystawa (i towarzysząca jej publikacja) skupiają się na bezdomnych latach Warrena i przedstawiają wybór jego bogatej korespondencji mejlowej z najbliższymi przyjaciółmi (zresztą wyjątkowymi artystami i intelektualistami), dzieła sztuki zainspirowane, bądź stworzone we współpracy z nim, a także dokumentację podróży. Listy Warrena pełne erudycji, ciepła, językowej finezji, są też naznaczone bagażem emocjonalnym nieustającego życia w drodze, wchodzenia w rolę gospodarza w czyimś imieniu oraz poszukiwania – jak mawiał – „adopcji przez wyimaginowaną rodzinę.”
Warren urodził się jako Jerzy Niesłuchowski w obozie pracy w Altstadt w Niemczech w 1946 roku. Pięć lat później rodzina wyruszyła statkiem do USA i osiadła w stanie Massachusetts. Imię Warren pojawiło się po tym, jak pewien życzliwy Anglik pożyczył mu brytyjski paszport, do którego Jerzy wkleił swoje zdjęcie. Warren zdezerterował wówczas, w 1968 roku, ze Stanów do Paryża, unikając służby w armii amerykańskiej w Wietnamie i wyruszając z teatrem Bread and Puppet na Bliski Wschód. Tułaczka, przesiedlenie i podróż były jedynymi stałymi w jego płynnym życiu.
Nie była to jednak migracja w nieludzkich warunkach, której doświadcza dziś wiele ludzi na ziemi. Niesłuchowski miał przywilej decydowania o byciu „wszędzie i nigdzie“, unikania zdefiniowanej roli oraz funkcjonowania na peryferiach norm społecznych. Z przedstawionej korespondencji, prac oraz wspomnień wyłania się obraz kogoś, kto udowadniał, że radykalne, transkulturowe i transnarodowe połączenie sztuki i życia jest możliwe.
I Warren Niesłuchowski też tam był. Gość-Inny to wspomnienie w formie wystawy i publikacji przygotowane przez Joannę Warszę i Sina Najafiego. Książka wydana została wspólnym staraniem Cabinet Books oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie:
https://artmuseum.pl/pl/publikacje/red-joanna-warsza-and-warren-niesluchowski-was-there
4.12.2020 – 16.01.2021
Fundacja Galerii Foksal, ul. Górskiego 1A, Warszawa, https://foksalgalleryfoundation.com