Łącznik uniwersalnydo 30.11
Dessau
Bauhaus Lab to rezydencja dla młodych badaczy, architektów i projektantów, organizowana co roku przez fundację Bauhaus w Dessau. W jej ramach interdyscyplinarny zespół pracuje nad wystawą i publikacją, których tematem jest wybrany obiekt powiązany z historią szkoły. Rekonstruując materialne historie rzeczy, podkreślając ich wielowątkowość i rozległość geograficzną, projekt buduje alternatywne narracje o ruchu modernistycznym i jego twórcach.
Uczestniczyłem w tegorocznym Labie, biorąc na warsztat tzw. universal connector, czyli genialny łącznik prefabrykatów General Panel System opatentowany w 1941 roku w Stanach Zjednoczonych przez Waltera Gropiusa i Konrada Wachsmanna. Konrad Wachsmann, stolarz, inżynier i wizjoner był jednym z najbardziej fanatycznych zwolenników industrializacji budownictwa w XX wieku. W czasach Republiki Weimarskiej pracował dla największej niemieckiej firmy prefabrykującej budynki z drewna na globalny rynek kolonialny. W czasie wojny współzałożył w USA korporację General Panel Corp., która w perspektywie kilku lat miała zdominować rynek dzięki wspomnianemu najbardziej zaawansowanemu łącznikowi prefabrykatów. W końcu, u początków zimnej wojny, na zlecenie amerykańskiej armii pracował nad monstrualnej wielkości hangarami lotniczymi, awangardowo wykorzystując możliwości siatki przestrzennej.
Wystawa Bauhaus Lab 2018 The Art of Joining: Designing the Universal Connector, prezentowana w budynku szkoły w Dessau, ukazuje projekty Wachsmanna w szerokiej perspektywie historycznej. System prefabrykacji, który nigdy nie został w pełni wdrożony, stanął u podstaw narracji opowiadającej o napięciach pomiędzy postępem technologicznym, automatyzacją, standaryzacją, czy ideą „uniwersalności”, a architekturą modernizmu w jej przed- i powojennych realizacjach.
Dessau, szkoła Bauhausu, Gropiusallee 38
www